Czy warto kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Posted on

Hiszpania jest niezwykle popularnym miejscem dla osób, które szukają przyjemnego klimatu i wysokiego standardu życia. Niezależnie od tego, czy myślisz o pracy w Hiszpanii, w jednym z głównych miast, takich jak Madryt, Barcelona czy Walencja, czy o przejściu na emeryturę na hiszpańskim wybrzeżu, na pewno rozważasz kupno nieruchomości w malowniczym położeniu.

Hiszpańskie nieruchomości zaczynają być ponownie postrzegane przez wielu jako dobra inwestycja. To odnowione zainteresowanie spowodowało wzrost cen, pomimo negatywnego wpływu globalnej pandemii. Ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o 2,6% w 2021 roku, a wczesne raporty z 2022 roku sugerują, że tempo tego wzrostu w najbliższym czasie nie spadnie.

Tanie nieruchomości w Hiszpanii

Większość nieruchomości w Hiszpanii jest nadal bardzo przystępna cenowo, w porównaniu z innymi krajami. W ciągu ostatnich dwudziestu lat hiszpańskie nieruchomości zwiększyły swoją wartość. Nieruchomości w miastach wydają się mieć wysokie ceny, ale to właśnie tam wartość wzrosła najbardziej i prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej w przyszłości.

Pod względem mieszkaniowym, work-life balance, zdrowia, bezpieczeństwa oraz dochodów, Hiszpania plasuje się znacznie powyżej średniej światowej. Gospodarka tego państwa jest stosunkowo stabilna w porównaniu do innych krajów spoza Unii Europejskiej. Ponadto popyt na rynku wynajmu jest znaczący. Jest wiele osób, które chcą wynająć nieruchomość, niektóre tylko na wynajem wakacyjny, a inne na wynajem długoterminowy. Koszty życia są znacznie tańsze niż w innych krajach sąsiedzkich, podobnie jak czynsze, więc Hiszpania stała się również świetną alternatywą nie tylko dla emerytów, ale również dla młodych ludzi, którzy chcą się tu osiedlić i zamieszkać na stałe.

Infrastruktura i rozwój. Istnieje wiele pozytywnych warunków, jakie oferuje Hiszpania dla inwestycji. Jednym z najważniejszych jest infrastruktura, którą posiada ten kraj. Nieruchomości potrzebują dobrej infrastruktury, aby ich wartość rosła, a zyski kapitałowe były lepsze. Doskonałym przykładem jest hiszpańska infrastruktura transportowa z najwyższej klasy lotniskami, rozbudowanymi sieciami szybkich pociągów i metra oraz tysiącami kilometrów dróg i autostrad.

Czy obcokrajowcy mogą kupować nieruchomości w Hiszpanii?

Oczywiście! Nie ma co do tego żadnych ograniczeń, niezależnie od tego, czy jest to nieruchomość komercyjna, mieszkalna czy gruntowa. W rzeczywistości Hiszpania zachęca do inwestowania przez obcokrajowców, zarówno rezydentów jak i nierezydentów. Pamiętaj, że jeśli kupisz dom wart więcej niż 500.000 €, możesz ubiegać się o Złotą Wizę.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nieruchomości w Hiszpanii?

Inwestowanie w nieruchomości jest poważną decyzją, ponieważ kwota jest zwykle wysoka. Oto 3 główne punkty do rozważenia, jeśli planujesz zakup taki jak tanie nieruchomości w Hiszpanii:

  • Lokalizacja jest jednym z najważniejszych punktów. Musi być wybrana z uwzględnieniem jej otoczenia, infrastruktury transportowej, usług, supermarketów, centrów handlowych, które znacząco zwiększają atrakcyjność inwestycji, a co za tym idzie – jej wartość.
  • Budowa. Zakup mieszkania, domu lub kamienicy to różne rodzaje inwestycji. Tutaj konieczna jest ocena cech fizycznych nieruchomości, jej wykończenia, materiałów, powierzchni i skali budowy, wieku nieruchomości, utrzymania itp.

Ważne jest, aby wybrać segment rynku nieruchomości. Na przykład inwestowanie w mieszkania dla studentów lub pracowników. Dzięki temu inwestycje będą dokładniejsze, a strategia – bardziej efektywna.