Dom marzeń – dlaczego warto kupić dom na Tenerfyie?

Posted on

Teneryfa to największy obszar lądowy Centralnych Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim. Powierzchnia wynosi 2034 kilometrów kwadratowych. Dla porównania jest to około półtora raza więcej niż w rejonie Petersburga. Cała wyspa jest umownie podzielona na trzy charakterystyczne obszary – północ, południe i zachód. Największe atrakcje kurortu znajdują się na południu: Las Americas, Los Cristianos i Costa Adeje. Na zachodniej Teneryfie najpopularniejszą lokalizacją jest Los Gigantes. A na północy Puerto de la Cruz można uznać za największe miasto turystyczne. W tym samym miejscu, na północy znajduje się kolejne duże miasto – stolica Santa Cruz de Tenerife. Nie ma to jednak nic wspólnego z resortem, który jest tylko 200-tysięcznym centrum handlowym.

Życie na wyspie

Należy pamiętać, że styl życia na wyspie bardzo różni się od stylu życia na kontynencie, zwłaszcza w dużych hiszpańskich miastach, takich jak Madryt i Barcelona. Jeśli sielankowy styl życia i izolacja od stałego lądu nas nie przeraża, warto rozważyć Las Canaria jako miejsce do życia lub inwestowania. Zanim zdecydujemy się na zamieszkanie na tych wyspach na stałe, warto zatrzymać się tam na chwilę, aby przekonać się, czy ten styl życia jest dla nas odpowiedni. Jeśli planujesz kupić nieruchomość do wynajęcia, Wyspy Kanaryjskie są bardzo lukratywną opcją! Jest nie tylko popularnym kierunkiem turystycznym, ale ma również potencjał do osiągania zysków przez cały rok.

Zakup czy wynajem?

Największym wyzwaniem na wyspie jest znalezienie domu lub mieszkania. Znaczną część nadmorskiej trasy zajmują hotele, a wynajem domów i mieszkań jest zwykle rezerwowany z wyprzedzeniem. W głębi lądu jest łatwiej, ale kiedy myślisz o życiu na Teneryfie, prawdopodobnie myślisz o pięknych widokach i szybkim dostępie do oceanu. Przy wynajmie trzeba liczyć się z kaucją, tak jak w Polsce, ale nawet w przypadku znalezienia mieszkania bezpośrednio od właściciela, prowizja pośrednika naliczy opłatę, tj. wypłaconą pośrednikowi prowadzącemu proces wynajmu, niezależnie od tego, czy czy nie on zajmuje się kontaktem z tobą. Tak więc na początku kwota jest zwykle równa 3-krotności miesięcznej wartości czynszu. To nie koniec. Jeśli nie masz stałej umowy na Teneryfie, być może będziesz musiał uregulować okres najmu z co najmniej 6 miesięcznym wyprzedzeniem lub całkowicie odmówić najmu.

Apartamenty i mieszkania na Teneryfie

Domy na sprzedaż Hiszpania na Teneryfie różnią się wielkością. Jedna sypialnia ma zwykle około 45-50 metrów kwadratowych i składa się najczęściej z salonu z aneksem kuchennym, sypialni i łazienki. Te standardowe, czyli dwupokojowe apartamenty są większe, ponieważ oprócz salonu mają dwie sypialnie i najczęściej drugą łazienkę obok sypialni głównej. Większość mieszkań posiada przynajmniej jedno patio, które może być solarium, miejscem parkingowym lub garażem. Apartamenty na Teneryfie są zazwyczaj z dala od dużych miast, ale zazwyczaj mają piękną przyrodę z widokiem na morze, piękne góry lub baseny. Popularne są również mieszkania dwupoziomowe, tzw. duplexy, składające się z maksymalnie trzech sypialni, dwóch łazienek, salonu z aneksem, mają około 80 metrów kwadratowych i zazwyczaj posiadają dwa tarasy (https://bns-nieruchomosci.pl/domy-na-sprzedaz-hiszpania-najwazniejsze-informacje/). Świetnie nadają się do wypoczynku podczas rodzinnych wakacji, ale można je również wynająć turystom, którzy wolą spędzić wakacje z większą liczbą przyjaciół. Teneryfa to Hiszpania i warto dostać kredyt hipoteczny w Hiszpanii. Przed kryzysem związanym z wirusem korony oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wahało się od 2,5% do 3,0%. Teraz poprawiły się, ale nie bardzo – średnio 3,15-3,50%. Nawet te liczby są znacznie niższe niż te, do których przywykli nasi rodacy.