O czym pamiętać decydując się na zakup domu w Hiszpanii?

Posted on

Inwestycje w nieruchomości należą do jednych z najbardziej bezpiecznych i opłacalnych (więcej). Nie może zatem dziwić, że tak wielu inwestorów decyduje się na ulokowanie swoich środków w zakupie domów. Co ważne, inwestują oni nie tylko na polskim rynku nieruchomości, ale również na tych zagranicznych. Dużą popularnością od pewnego czasu cieszy się zwłaszcza Hiszpania. Powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na zakup domu w tym kraju, są różne. Są to zarówno powody prywatne, jak i biznesowe. Niezależnie jednak dlatego podejmuje się taką decyzję, to ważne jest, aby przed zakupem nieruchomości w tym kraju zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Własne możliwości finansowe

Zakup domu w Hiszpanii zawsze wiąże się z określonym, często niemałym wydatkiem. Dlatego myśląc o zakupie nieruchomości w tym kraju, w pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe. Pamiętać trzeba tu o dwóch elementach. Pierwszy to kwota, która trzeba przeznaczyć na sam zakup domu. Drugi to koszt jego utrzymania. Trzeba bowiem wiedzieć, że domy w Hiszpanii do kupienia dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Dlatego sam zakup nieruchomości często nie stanowi problemu. Ten pojawia się, jeśli zapomni się o kwestii jego utrzymania. Wszystko to oznacza, że wybór paść powinien na taki dom, na który nie tylko można zakupić, ale również utrzymać.

Inwestycje w nieruchomości należą do jednych z najbardziej bezpiecznych i opłacalnych

Prezencja domu

Nie da się ukryć, że każdy chciałby kupić piękny dom. Dlatego wybierając nieruchomość w Hiszpanii, zawsze zwraca się uwagę na jej prezencję. Ważne jest bowiem, aby w kupionym domu czuć się po prostu dobrze. To ważne, zwłaszcza jeśli kupuje się dom, do którego zamierza się przyjeżdżać np. w wakacje. Wówczas jasne jest, chce się przebywać w klimatycznych i estetycznych wnętrzach. Ma to dodatkowe znaczenie, jeśli w domu zamierza się przyjmować gości. Dom to w końcu w pewnym sensie wizytówka jego właściciela. Wszystko to sprawia, że zanim kupi się dom w Hiszpanii, zawsze należy go osobiście zobaczyć. W tym przypadku nie można podejmować decyzji na odległość.

Funkcjonalność domu

Zakup domu w Hiszpanii zawsze wiąże się z określonym, często niemałym wydatkiem

Dom musi nie tylko się dobrze prezentować, ale musi być również praktyczny. Dlatego kupując dom w Hiszpanii, uwagę zwrócić należy jeszcze na kilka dodatkowych elementów. Po pierwsze, bardzo ważna jest lokalizacja nieruchomości. Jest to istotne nie tylko, jeśli zamierza się tam mieszkać na stałe, ale również wówczas, kiedy do zakupionego domu zamierza się przylatywać jedynie od czasu do czasu. Dobrze, jeśli dom położony będzie w niedalekiej odległości od lotniska. Nie będzie się wówczas tracić zbyt dużo czasu na dojazd. Dom na wakacje powinien być także usytuowany w dość atrakcyjnej lokalizacji. Wszystko po to, aby wakacje można było spędzić atrakcyjnie.

Proces zakupu domu w Hiszpanii

Przed wyborem nieruchomości w Hiszpanii zwrócić uwagę na leży na jej cenę i koszty utrzymania, jej wygląd oraz lokalizację. Po wyborze wymarzonego domu nie pozostaje nic innego jak sfinalizować transakcję. W jaki sposób to zrobić? W pierwszej kolejności skompletować należy niezbędne dokumenty. To oczywiście dowód osobisty, ale również tzw. numer NIE, czyli numer wydawany obcokrajowcom zainteresowanym zakupem domu w Hiszpanii. Konieczne jest również założenie konta bankowego w lokalnym banku. Kolejny krok to wizyta wraz z właścicielem nieruchomości w kancelarii notarialnej w celu sporządzenia umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Pamiętać trzeba, że będzie on sporządzony w języku hiszpańskim. Jak zatem widać, proces zakupu domu w Hiszpanii nie różni się za bardzo od tego, jak to wygląda w Polsce.